Nazwa forum

Opis forum


#1 2009-10-12 18:02:46

klapa

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-10-12
Posty: 4
Punktów :   

Przekształcenie prawa do lokalu

Dzień dobry!
Aby rozpocząć proces przekształcenia mieszkania w odrębną własność należy wystąpić do Sp. z wnioskiem np.
"Zwracam się z wnioskiem o przekształcenie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej
własności. Jednocześnie proszę o podanie warunków i terminu podpisania umowy w przedmiotowej sprawie"
W odpowiedzi otrzyma się ze Sp. informację o przyjęciu wniosku w rejestr i warunki sporządzenia aktu notarialnego.
[Można dopisać zainteresowanie prawem współwłasności gruntowej czyli przekształcenie prawa wieczystego użytkowania
gruntu w prawo własności i zapytać kiedy Sp. wystąpi z takim wnioskiem do Miasta Poznań.]

Zalety mieszkania o statusie odrębnej własności

Takie prawo daje nam tytuł własności zarówno do naszego lokalu, jak i do określonego udziału w nieruchomości wspólnej. - Oznacza to, że jesteśmy nie tylko pełnoprawnymi właścicielami samego mieszkania, lecz również części gruntu oraz budynku, w którym nasze mieszkanie się znajduje. Możemy np. korzystać z parkingu, jeżeli należy on do nieruchomości wspólnej i nie musimy zwracać się w tej sprawie do spółdzielni o pozwolenie.  Jeżeli zaś posiadamy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, nasze prawo ogranicza się wyłącznie do niego.

Kiedy się ma mieszkanie hipoteczne, o wiele łatwiej jest uzyskać w banku kredyt lub pożyczkę na dowolny cel. Wprawdzie także i dla spółdzielczego własnościowego mieszkania można założyć księgę wieczystą, do której bank mógłby wpisać swoją hipotekę (będącą zabezpieczeniem kredytu), ale to trochę taka "udawana hipoteka", więc posiadacze spółdzielczych mieszkań własnościowych muszą się liczyć z trudnościami przy udzieleniu kredytu.

Prawo odrębnej własności jest niczym nieograniczone w przeciwieństwie do prawa spółdzielczego - ograniczonego własnością spółdzielni. Możemy zatem wykorzystywać nasz lokal do dowolnych celów, bez konieczności uzyskania na to specjalnych pozwoleń, np. jeżeli zechcemy prowadzić w nim firmę, nie musimy pytać o zgodę spółdzielni.

W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego musimy uzyskać ze spółdzielni zgodę na prowadzenie firmy albo na wynajęcie jej naszego mieszkania. Gdy mamy prawo odrębnej własności, nie musimy nikogo pytać o zgodę.

Dodajmy, że nie jest wymagana zgoda spółdzielni na wynajęcie mieszkania własnościowego, o ile najemca nie zmieniłby funkcji lokalu, np. z mieszkalnej na użytkową.

W przyszłości nie będziemy mieli problemów ze sprzedażą mieszkania o statusie odrębnej własności. Dla kupującego będziemy bowiem wiarygodniejszym kontrahentem, bo ujawnionym co do osoby i stanu lokalu w księdze wieczystej. Dzięki temu kupujący łatwiej i szybciej otrzyma w banku kredyt na zakup takiego lokum.

Choć uzyskanie pełnej własności lokalu kosztuje, to warto wydać te pieniądze również dlatego, że jako właściciel jesteś bardziej niezależny od spółdzielni, np. w ogóle można z niej wystąpić.

Ewentualne długi spółdzielni nie są Twoimi długami, jeżeli masz wyodrębnioną własność mieszkania,
czyli ewentualne roszczenia wobec spółdzielni nie obciążają wyodrębnionego lokalu.

Można lokal będący własnością obciążyć prawem dożywocia = przeniesienie własności nieruchomości na inną osobę w
zamian za dożywotnią opiekę lub rentę (w praktyce najczęściej z prawem dożywotniego zamieszkiwania w podarowanym lokalu) - chroni przed wierzycielami (nie totalnie, oczywiście, ale znacznie), niechcianymi spadkobiercami bez konieczności wydziedziczania (które zresztą może być podważane) oraz przed niedostatkiem = większa swoboda decydowania o swoim majątku i przyszłości. Jeśli obdarowany zechce sprzedać nieruchomość z dożywotnikiem,zobowiązanie wynikające z prawa dożywocia przechodzi na nabywcę.

Jeśli wszyscy w  budynku (lub budynkach stanowiących nieruchomość) uzyskają pełną własność i wszyscy co do jednego zrezygnują z członkostwa w spółdzielni, wtedy w budynku automatycznie powstanie wspólnota mieszkaniowa działająca na podstawie ustawy o własności lokali. Wspólnota może wybrać sobie do zarządzania i sprzątania kogoś innego, np. prywatną spółkę.

Jeśli nie widzi się zalet przekształcenia to raczej nie jest ono  potrzebne. Oprócz różnych różnic szczegółowych jest 1 generalna: prawo własności to prawo własności. To nie podlega dyskusji, a co ważniejsze zmianom. I jest ono w najwyższym stopniu chronione. Natomiast spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest tzw. prawem ograniczonym. Spółdzielnia jest nie tylko zarządcą, ale i właścicielem. Z zasady powinna działać dla dobra spółdzielców, ale
nie zawsze tak jest. Spółdzielnie działają na podstawie Ustawy, 2-ch nawet (które co jakiś czas podlegają różnym zmianom, zresztą czy przed zmianami czy po nich Prawo spółdzielcze nie jest wystarczająco jasne) oraz Statutów, co dodatkowo różnicuje zasady działania każdej spóldzielni z osobna. Mało co jest tu do końca jednolite. Dlategom.in. tak trudno wytłumaczyć wiele spraw związanych z prawem spółdzielczym. Pomijam samowolę i dyktarskie zapędy wielu Zarządów
spółdzielni. Ustawa o własności lokali - jedna; krótka; czytelna; niezmienna, wiadomo kto, co i dlaczego.
Jeśli spółdzielnia dobrze działa to ma to zalety dla jej członków, i tak powinno być, na tym polega idea spółdzielczości
(m.in. dbanie i interesy członków i ułatwianie im życia; wyręczanie w wielu rzeczach). Dla przeciętnego spółdzielcy, który nie porzebuje wykonywania szczególnych czynności z zakresu prawa własności różnice w obu prawach są niezauważalne, a dla takiego który potrzebuje a spółdzielnia jest sensowna jest wygodniej pozostawać w spółdzielni.

Leszek K.

Ostatnio edytowany przez klapa (2009-10-14 21:16:01)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.scooteropole.pun.pl www.bewu.pun.pl www.strzelnica-lezajsk.pun.pl www.freciochy.pun.pl www.nlp-perswazja.pun.pl